back to ukma Прес-центр
 
 
Коментарі щодо скасування державного статусу для іспиту з курсу «Українська мова (за професійним спрямуванням)» E-mail
Середа, 14 квітень 2010 11:34

29 березня цього року  міністр освіти і науки України Д. Табачник скасував державний іспит з української мови (за професійним спрямуванням) у вищих навчальних закладах («Наказ МОН від 29.03.2010 № 259 Про внесення змін до наказів МОН від 09.07.2009 № 642 та від 21.12.2009 № 1150»):

«Враховуючи пропозиції вищих навчальних закладів та з метою оптимізації фінансових витрат вищих навчальних закладів при організації державної атестації

Н А К А З У Ю :

2.1. У Додатку № 1 (Навчальна програма дисципліни «Українська мова (за професійним спрямуванням)» для вищих навчальних закладів, що здійснюють підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста) в описі навчальної дисципліни, слова «вид контролю: державний екзамен» замінити на «вид контролю: екзамен».

Можливі наслідки нового наказу міністра освіти і науки України коментують завідувачка кафедри української мови НаУКМА Лариса Масенко та професор  кафедри літератури та іноземних мов НаУКМА Володимир Панченко.

***

Накази нового міністра освіти і науки України Дмитра Табачника, що вносять зміни до навчальної програми дисципліни «Українська мова (за професійним спрямуванням)», варто розглядати як перші кроки зі згортання україномовної освіти у вищих навчальних закладах. Особливо показовим тут є вилучення державного іспиту як виду контролю з цієї дисципліни і заміна його на звичайний іспит. На жаль, якщо пан Табачник лишатиметься на своїй посаді, в майбутньому можна очікувати значно суттєвішого звуження  і викладання дисциплін з української мови, і україномовного навчання загалом. Адже пан Табачник відверто оприлюднював свою антиукраїнську позицію, у численних публікаціях виявляв крайню й однозначну зневагу до українців, відмовляючи їм в елементарній національній гідності. Зрозуміло, що й діяти він буде відповідно до своїх поглядів. Для того він і призначений на цю посаду.
Головною метою нинішніх проімперських сил, які прийшли до влади, є блокування процесів дерусифікації й декомунізації, які почались були в Україні, і повернення її до колишнього стану російської провінції.

Лариса Масенко,
професор, доктор філологічних наук, завідувачка
кафедри української мови НаУКМА

***

В цьому документі міністра освіти і науки України від 29 березня 2010 р. йдеться про скасування державних іспитів з української мови на бакалаврському рівні. Міністр Табачник пояснює це фінансовими чинниками: мовляв, економимо. Він лукавить, адже насправді причини інші – вони пов’язані з політичними поглядами самого Табачника, який вважає, що української мови в освіті – «забагато». Я ставлюсь до цього наказу негативно через те, що ми знову можемо отримати ситуацію, коли українська мова буде втрачати свою престижність. Рівень вимог із боку університетів до знання абітурієнтами й студентами української мови знижуватиметься, а це, у свою чергу, може призвести до поглиблення проблеми функціонування української мови в різних сферах суспільного життя.

Також хотів би звернути увагу на висловлювання Табачника щодо можливості складання тесту не державною мовою.

Якщо б у цьому разі йшлося про меншини, я нічого не мав би проти. Але така політика міністра є просто ширмою для замаскованої форми русифікації. Боюсь, що може скластись ситуація, коли кожен громадянин України, а не тільки представник відповідної нацменшини, за бажання, зможе проходити ЗНО російською – тут уже йтиметься про загальне правило, яке стосуватиметься усього населення, а не тільки національних меншин. Я проти цього.   

Володимир Панченко,
доктор філологічних наук, професор
кафедри літератури та іноземних мов НаУКМА

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Фотогалерея

Презентаційні матеріали

Відео-галерея

 

 

 

 

Сайт розроблений і підтримується Інноваційним центром інформаційних технологій НаУКМА
copyright@ukma 2009 - 2018